12 sierpnia 2013

Czterolistna na zawołanie - Szczawik Deppego - Oxalis tetraphylla

Szczawik Deppego, Szczawik Jadalny czy Szczawik Czterolistny to kolejna roślinka, która znalazła swoje miejsce w moim ogrodzie.

Posiadam odmianę "Good luck". Z jednej maleńkiej cebulki wyrasta cała kępa bardzo dużych czterolistnych koniczynek i kilka naprawdę drobnych różowych kwiatuszków.


Roślinka bardzo łatwa do rozmnożenia, tworzy mnóstwo cebulek. U mnie przezimowała w gruncie (woj. wielkopolskie). Urosła bardzo bujnie.

Umieściłam ją  w półcieniu,w miejscu osłoniętym przed wiatrem. 

Często ma zwieszone listki, a na wieczór zamyka kwiaty. W pełnej okazałości widać ją, gdy wygrzewa się w słońcu.

Szczawik jest roślinką bezproblemową, idealny dla leniuchów w ogrodzie. U mnie nietknięty ani przez mszyce, ani przez ślimaki.
6 komentarzy:

 1. To urocza roślinka. Miałam jeszcze odmianę o ciemnobordowych listkach. Niestety u mnie w gruncie nie przetrwała. Pozdrawiam Cię Aniu serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję, dziękuję. Również pozdrawiam. Też mam chrapkę na fioletową odmianę. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak zdobyć odmianę "Good Luck"? Szukam i nie mogę znaleźć...

  OdpowiedzUsuń
 4. Witaj Albercie. Sprawdź tutaj http://cebule-kwiatowe.pl/oxalis-deppei-szczawik-czterolistny-20-szt-i181-k312.html

  Ma wybarwiony środek na bordowo, ale tak powinno być w "good luck", moje mają bledziutkie listki. I niestety nie przetrwały zimy w gruncie. :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Albercie, przepraszam, podałam Ci linka do odmiany "Iron cross". Jak tylko uda mi się coś znaleźć, to wkleję linka, na razie również nie wiem gdzie można je dostać. Pewnie na wymianę na forach ogrodniczych. Wciąż dużo osób ma w ogrodach szczawiki. :) Pozdrawiam.

   Usuń
 5. Ciekawe informacje na temat szczawika są pod stroną: https://zojalitwin.wordpress.com/tag/good-luck-shamrock/ Jest tam napisane, że w Polsce najczęściej sadzi się odmianę "Iron Cross", ale niektóre mutują wstecznie wracając do wyglądu ogólnego gatunku. I to właśnie na zdjęciach, te, które nazwałam odmianą "good luck" to oxalis tetraphylla. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń